Опалубка - види, матеріали, комплектація

Обираємо опалубку правильно

Кожна споруда індивідуальна. Різноманіття архітектурних стилів просто вражає. Та все ж існують технології, універсальні для всіх видів. Так на кожному об’єкті будівництва під час бетонування використовується опалубка. Розглянемо детальніше, які бувають види опалубки і з чого її виготовляють.

Опалубка – види, матеріали, комплектація.

Якою може бути опалубка?

Для того, щоб зробити вибір, ви повинні визначитися з видом робіт, навантаженням, формою та іншими важливими моментами. Перш за все опалубка може бути знімною, тобто тимчасовою, або незнімною, тобто залишатися після закінчення будівництва елементом споруди. Пропонуємо розглянути детальніше перший варіант.

 

Залежно від призначення опалубку поділяють на горизонтальну та вертикальну. За допомогою першої бетонують перекриття, а другу використовують при спорудженні стін та колон. Горизонтальна опалубка приймає навантаження, направлене згори донизу, а вертикальна – навантаження, спрямоване в сторони.

 

Залежно від конструкції опалубка може бути дрібнощитовою або крупнощитовою. Перша – це невеликі модульні елементи, котрі можна складати, як вам потрібно. Діапазон модульних розмірів дуже великий, тож складайте як завгодно.  Переважно цей вид використовують, якщо потрібно забетонувати вертикальну конструкцію.

Опалубка, яку називають крупнощитовою – це єдиний блок, змонтований із великих щитів. Підняти та перемістити таку конструкцію можна лише за допомогою крану. Знадобиться при зведенні великих стін та перекриття.

 

Від здатності обертатися розрізняють неінвентарну та інвентарну опалубку. Першою можна скористатися один раз, а по завершенні робіт її доведеться розібрати. Споруджують безпосередньо на місці, використовують для зведення фундаменту чи арки.

Другий вид опалубки придатний до багаторазового використання. Вона може використовуватися на будівництві неодноразово. Після завершення робіт її можна продати, доцільно розглянути також варіант оренди.

 

Опалубка – які матеріали можна використовувати?

 

Від того, який оберете матеріал, буде залежати, як часто і довго можна використовувати опалубку. Розглянемо детальніше всі можливі варіанти.

 

Дуже часто на будівництві використовується дерев’яна опалубка. Для її виготовлення використовують хвойну деревину, водостійку фанеру або плити (ДВП чи ДСП). Нею можна скористатися від 5 до 15 разів. Переважно з дерева виготовляють дрібнощитову та неінвентарну конструкцію.

 

Металева опалубка виробляється із сталевих листів товщиною 1,5 – 2 мм та профілю, використовують також алюміній. При дбайливому ставленні її можна використати навіть на 200 об’єктах. З металу виготовляють дрібнощитову та крупнощитову опалубку інветарного типу.

 

Дерев’яно-металева опалубка складається зі стальних листів, з’єднаних дерев’яними елементами. Вона прослужить довше, ніж дерев’яну, але витримує менше циклів, ніж металева.

 

Це основні види. Але в залежності від потреб будівництва сьогодні можна знайти опалубку армоцементну, склопластикову, синтетичну, картонну та зі спеціальних тканин на гумовій основі. Часто зустрічається поєднання різних матеріалів.

 

Опалубка -види, матеріали, комплектація: як влаштувати вертикальну опалубку?

Комплект готової вертикальної опалубки повинен містити наступні елементи:

  • щити – поверхні, що дотикаються однією стороною (палубою) до бетонної суміші, встановлюються по обидва боки майбутньої бетонної конструкції;
  • стяжки – елементи, котрі беруть на себе навантаження;
  • підкоси – утримують щити у вертикальному положенні та передають навантаження від стяжки на грунт;
  • замки – елементи, за допомогою яких кріпиться конструкція.

 

Якщо ви самостійно виготовляєте опалубку безпосередньо на будівельному майданчику – використовуйте дерево. Сторона, яка буде дотична до бетонної суміші, повинна бути гладкою. За допомогою цвяхів та планок з’єднайте дошки. Відстань між з’єднаннями приблизно 50 – 100 см. Після встановлення перевірте опалубку рівнем. Внутрішню поверхню покрийте змазкою, тоді бетонна суміш не буде прилипати.

 

Опалубка -види, матеріали, комплектація: як влаштувати горизонтальну опалубку?

При будівництві невеликих будинків переважно використовують горизонтальну опалубку. Зазвичай її виготовляють самостійно вже на майданчику. Але можна користуватися готовою промисловою моделлю, вона монтується швидко і просто.

 

Вона повинна складатися з таких елементів:

  • опорних стійок, які регулюються по висоті;
  • триноги, що забезпечує вертикальне положення стійок;
  • універсальних вилок для фіксування балок;
  • поперечних та поздовжніх балок;
  • листового матеріалу для заливання бетону.

Поєднання матеріалів може бути різним. Монтаж конструкції починають зі встановлення стійок, як правило на відстані 100 – 150 см одна від одної. Далі вставляються опорні вилки, а на них кріплять поздовжні балки. Наступними йдуть поперечні балки і листи.

Готову конструкцію необхідно добре вирівняти, перевірити її надійність та відсутність шпарин. Внутрішню поверхню покривають змазкою.

 

Як бачимо, варіантів багато. Тож зупиніться на тому, який найзручніший та найвигідніший для вас.

 

Якщо Вам потрібо виконати заливку бетону із використанням опалубки, звертайтеся до наших спеціалістів. Наші майстри порекомендують яку опалубку краще обрати та виконають роботи швидко і якісно!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *